Dobré noviny
Telefón držíte v rukách zle. Lekári prinášajú päť rád, ako si pri používaní smartfónu nespôsobovať bolesť
Simona Gálová
Simona Gálová

Telefón držíte v rukách zle. Lekári prinášajú päť rád, ako si pri používaní smartfónu nespôsobovať bolesť

Ilustračné fotografie.
Ilustračné fotografie. — Foto: Freepik

Skúste si napríklad osvojiť pravidlo 20-20-20.

Keď odborníci varujú pred tým, že za obrazovkami trávime priveľa času, často hovoria práve o ich vplyve na duševné zdravie a medziľudské vzťahy. Lekári však súčasne s týmito varovaniami upozorňujú aj na to, že čas strávený za telefónom vplýva i na naše fyzické zdravie a obzvlášť, ak držíme telefón v rukách zle. Skupina expertov, od ortopédky až po očného lekára, v článku pre Washington Post priniesla päť rád, ako si používaním telefónu neprivodiť zdravotné ťažkosti. Zamerať by ste sa mali na svoje ruky, oči, uši, srdce a mozog.

Foto: Freepik

5. Mozog

Neurológ a expert na bolesti hlavy Charles C. Flippen sa často stretáva s pacientami, ktorým bolesti hlavy a migrény spôsobuje práve časté používanie telefónu. „Ľudia trpia nedostatkom pohybu, majú zlú polohu krku, sú neustále vystavení svetlu a majú zníženú frekvenciu žmurkania,“ uviedol Flippen niekoľko dôvodov, ktoré môžu stáť za bolesťami hlavy.

Pomôcť môže používanie telefónu s mierou a pravidelné prestávky. Ak ste citliví na svetlo, môžete znížiť jas obrazovky a mali by ste sa vyhnúť pozeraniu na jasný telefón v miestnosti, kde je tma. Aby ste si nenamáhali krk, umiestnite si telefón do úrovne očí.

Veľkou témou podľa odborníka je aj to, aký efekt majú smartfóny na náš spánok. Uznávaný neurológ odporúča nepoužívať obrazovky v posteli a odložiť mobil aspoň hodinu pred spaním. Ak sa predsa len musíte na niečo pozrieť, nastavte si jas obrazovky tak, aby ste minimalizovali modré svetlo, ktoré by mohlo potlačiť produkciu melatonínu, hormónu spánku.

Foto: Freepik

4. Srdce

Telefóny boli síce vyrobené tak, aby boli prenosné, no často nás dokážu „priklincovať“ na gauči alebo v posteli . Ak vám používanie telefónu bráni v pravidelnej fyzickej aktivite, experti upozorňujú, aby ste si vedome plánovali pri používaní mobilu prestávky. Nedostatok času na pohyb by potom nemal byť výhovorkou – stačí 30 minút fyzickej aktivity každý deň, aby ste rozprúdili svoje srdce.

Benefity pravidelného cvičenia sú už dobre známe – pomôže vám znížiť riziko srdcových chorôb, mŕtvice a niektorých druhov rakoviny. Zníži vám hladinu cholesterolu, zvýši hladinu energie a dokonca zlepší duševné zdravie. Ak cítite pri cvičení úzkosť, že nemáte pri sebe telefón, zoberte si ho so sebou. Počúvajte hudbu alebo podcast, no telefón nechajte vo vrecku.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…