Dobré noviny
Hrdinsky vysielala, keď ruskí vojaci vtrhli do Československého rozhlasu. Věra Šťovíčková neverila v osud
Andrea Fedorovičová
Andrea Fedorovičová

Hrdinsky vysielala, keď ruskí vojaci vtrhli do Československého rozhlasu. Věra Šťovíčková neverila v osud

— Foto: promo fotografia k filmu Vlny a Ústav pamätí národa/súkromný archív Věry Šťovíčkovej

S milovaným Erichom napriek tomu prežila dvadsať krásnych rokov.

V noci na 21. augusta 1968, keď Rusi vtrhli do rozhlasu, mala práve Věra Šťovíčková nočnú zmenu. „Vysielala sa správa o zrade politickej reprezentácie a do rádia začali chodiť herci, niektorí poslucháči, funkcionári, pretože chceli zistiť, čo sa deje,“ priblížila pre Post Bellum. „Keď sa skončila moja relácia, šli sme do riaditeľne o poschodie vyššie spýtať sa, ako máme postupovať, a tam sme našli pána riaditeľa – a to je nesmrteľná spomienka – ako sedí vo výklenku svojho stola skrčený na zemi. Schovával sa pod svojím vlastným písacím stolom,“ spomína Věra, ktorá nečakala a spolu s kolegami Čestmírom Suchým a Karlom Hrabalom hneď na druhý deň vytvorila ilegálne vysielacie štúdio, ktoré vysielalo až do defenzívneho prejavu Alexandra Dubčeka z utajených miest po celej Prahe. Celých šesť dní hlásili správy z úradov a oficiálnych zdrojov, informovali ľudí o tom, čo sa bude diať, a otvorene odsudzovali okupáciu.

Foto: Ústav pamäti národa/súkromný archív Věry Šťovíčkovej

Zahraničná redakcia, v ktorej pracovala, bola neskôr obvinená a označená za zločinecké centrum. V tom období sa totiž zrodilo ono veľké umenie hovoriť a písať medzi riadkami. „Dnešného poslucháča by to nudilo, pretože tam o nič nejde, ale to umenie povedať v komentári o Sovietskom zväze niečo podstatné o našom vzťahu k ich armáde, to bol výsledok veľkého premýšľania,“ priznala Věra, ktorá sa už predtým voči režimu previnila, kedy len mohla, a keď sa začala okupácia, štátni predstavitelia ju mali čoraz viac v zuboch.

Vám to verím

„Keď to hovoríte vy, ja vám to verím,“ písali jej poslucháči v listoch, až kým bola po roku 1968 prepustená z Československého rozhlasu a následne pre svoje názory, ktoré sa nehanbila otvorene vyjadrovať, tvrdo prenasledovaná komunistami. „Židovka v podstate nemôže za to, že je židovka, tá sa tak narodila. Ale žena, ktorá nie je Židovka a chváli Židov a správa sa ako oni, to je zločin,“ hovorievali jej.

Práve vtedy, po odchode z rozhlasu, sa na ňu však nakrátko usmialo šťastie a našla si prácu v Náprstkovom múzeu, kde sa spoznali s jej drahým Erichom. „To bolo druhé najšťastnejšie obdobie môjho života,“ vyznala sa Věra. V múzeu ju však o necelé dva roky našli, a tak ho musela opustiť a putovala po ďalších zamestnaniach, v ktorých sa už však kvôli svojmu menu dlho neohriala. Nesmela robiť dokonca ani špinavú prácu či chyžnú v penzióne, aby náhodou niektorému z hostí neprezradila, kto vlastne je. Presvedčená o nespravodlivosti a krutosti režimu sa neskôr stala signatárkou Charty 77, čo si tvrdo odniesla nielen ona, ale aj jej manžel. Komunistické kádre pritom neraz skúšali jej pevné odhodlanie a ponúkli jej dokonca pomocnú ruku. Uvedomovali si, že by sa im taká silná osobnosť, akou bola ona, hodila, a tak jej navrhli, že pokiaľ s nimi začne spolupracovať, pomôžu jej nájsť adekvátnu prácu. Věra však komunistov a ich špinavé metódy tak úprimne nenávidela, že na ich sladké reči nepristúpila. Slušne sa im poďakovala a zostala naďalej verná svojej pravde, aj keď ju to stálo osobnú slobodu.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/reel/7755964887846822

Do konca života sa napokon živila prekladmi kníh pod rôznymi pseudonymami a prepožičanými menami. „Sedem dobrých ľudí mi pomáhalo dvadsať rokov žiť. No nie je to skvelé?“ podotýka v závere televízneho programu Ještě jsem tady. Aj keď si Věra mnohokrát vlastnej koži zažila absolútnu existenciálnu neistotu, keď nevedela, či bude mať na druhý deň na chlieb, a bolo jej neraz veľmi ťažko, rozhodnutie zostať k sebe i druhým pravdivá napokon nikdy neoľutovala. Ak by totiž svoj vnútorný hlas neposlúchla, zradila by to najcennejšie. „Myslím si, že to súvisí s predstavou vlastnej cti. Nejde o nič iné, je to len o tom, čo si o sebe myslíte a čo od seba očakávate a chcete,“ uzatvorila Věra. 

 

Časť 5 / 5

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…