Dobré noviny
Počúvala, ako v noci plakal. Profesora Krčméryho jeho Terézia neopustila, aj keď mu hrozil trest smrti
Simona Gálová
Simona Gálová

Počúvala, ako v noci plakal. Profesora Krčméryho jeho Terézia neopustila, aj keď mu hrozil trest smrti

Vladimír Krčméry.
Vladimír Krčméry. — Foto: Facebook/OZ Cesta Domov; TASR

Pred basou ho zachránila otcovská dovolenka.

Otcova emigrácia, otcovo aj strýkovo väznenie ako nepriateľov socialistického režimu mu kazili kádrový profil pri prijímačkách na medicínu. „Keďže som sa angažoval v SZM a vo Zväze Československo-sovietskeho priateľstva, prijali ma. Nikto netušil, že pod rúškom aktívneho členstva v ZČSSP sme do Ruska pašovali biblie,“ spomínal Krčméry, ktorý nakoniec vyštudoval medicínu, no bál sa, že si nikdy nenájde prácu. Profesor Gustáv Čatár mu však povedal, že by mohol byť z neho dobrý epidemiológ. Pre zlý triedny pôvod sa ale nemohol stretávať s pacientmi, a tak ho dali do laboratória.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Domok (@martindomok_photography)

Mal mať jedinú milenku

„Na klinike sa pýtali, čo mi vlastne dajú robiť. Však on nič nemôže robiť, sťažovali sa. K pacientom nemôže ísť, študentov učiť nemôže, tak čo, on bude robiť hovno. A prorektor hovorí: To je výborný nápad, tam môže robiť hovná,“ spomínal v knihe Vladimír Krčméry, ktorý sa takto stal parazitológom. „Tropickým parazitológom som sa teda stal vďaka tomu, že som mohol robiť len so stolicou,“ smial sa po rokoch.

Nakoniec dostal štipendium vo viedenskej nemocnici Allgemeines Krankenhaus, kde sa ho ujal profesor Wolfgang Graninger, ktorý neskôr liečil aj Rudolfa Schustera. Hoci ho profesor naučil kľúčové veci z tropickej medicíny, v momente, keď sa Vladimír oženil s manželkou Teréziou, bol nemilosrdný. „Z teba nikdy nič nebude, Krčméry, nikdy nebudeš profesor. Oženil si sa a to je koniec kariéry. Medicína mala byť tvoja jediná milenka. Teraz sa ti začne obyčajný, jednotvárny život,“ varoval ho.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/VSZaSPsv.Alzbety.Skalica/photos/a.1556806671050564/3044802702250946/?type=3&ref=embed_post

Otcovská dovolenka ho zachránila

Vladimír Krčméry sa ale nestratil, hoci na čas vymenil medicínu za otcovskú dovolenku. Komunisti si totiž po rokoch naňho opäť posvietili a keď jedného dňa prišiel do práce, veci mal vysťahované na chodbe. „Čím viac sa budete pýtať, tým to všetko bude horšie. A nezabúdajte, že na fakulte máte aj manželku,“ povedal mu šéf kádrového, ktorého cieľom bolo, aby nezamestnaného Krčméryho obvinili za príživníctvo, za čo mu hrozilo dva roky väzenia.

Otcovská dovolenka mu vtedy zachránila život. „Mal som to obrovské šťastie, že som mohol byť deväť mesiacov, až takmer do revolúcie, s mojim synom Michalom, a tým som sa vyhol trestnému činu príživníctva a väzneniu,“ prezradil Krčméry, ktorý s manželkou Terezou vychoval štyri deti a dve dievčatá, ktoré našiel na ulici.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 2 / 4

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…