Dobré noviny
Jan napriek zákazu fotil bežný život v Severnej Kórei: Pochopil som, prečo na fotkách nemohli byť emócie
Simona Gálová
Simona Gálová

Jan napriek zákazu fotil bežný život v Severnej Kórei: Pochopil som, prečo na fotkách nemohli byť emócie

Český fotoreportér Jan Šibík / Zábery zo Severnej Kórey
Český fotoreportér Jan Šibík / Zábery zo Severnej Kórey — Foto: Facebook - Jan Šibík; Promo fotografie výstavy Severní Korea

Po najnovšej výstave jeho fotografií ho už tak ľahko do Severnej Kórey nepustia.

„Pochopil som, že Kórejčania neznesú, aby na fotkách boli akékoľvek emócie. Asi preto, že emócie nie je možné mať úplne pod kontrolou. Zachytil som spiace dievčatko v učebni. Až potom mi napadlo, že ju možno potrestajú. Kórejci sa s tým nepárajú – napríklad za pokus o útek z krajiny trestajú príslušníkov rodiny ‚páchateľa‘ až tri generácie dozadu,“ vysvetlil pre Echo24 a spomínal na ďalšie momenty, keď si pripadal ako z románu 1984.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=10156955355750412&set=a.10156955355145412

Fotil, čo nemohol

„Napríklad sme zastavili na opustenom mieste. Nikde žiadne auto, žiadny dom alebo iná budova. Nič. A zrazu sa pred nami vynorila skupina detí s pionierskymi šatkami. Pochodovali k nám v takom polovojenskom útvare – a zase spievali. Takže všetko, čo sme mohli a mali oficiálne vidieť, bolo do detailu inscenované. A naši sprievodcovia rovnako dokonale vycvičení. Našli odpoveď na akúkoľvek otázku,“ vravel Jan Šibík. Pri svojej prvej návšteve mal veľké šťastie, že bol súčasťou delegácie, s ktorou prišli aj televízne štáby, takže si miestni policajti všímali hlavne ich a Janovi s malým fotoaparátom sa občas podarilo odfotiť niečo, čo nebolo povolené.

„Podarilo sa mi odfotiť chudáka ležiaceho na lavičke. V inej krajine by takáto fotka bola celkom obyčajná a popisná. Bol by to naozaj len bezdomovec na stanici. Nič zvláštne. Ale tu mala mimoriadnu hodnotu. Predstavovala dotyk skutočnosti,“ prezradil Jan, ktorému sa pri ďalšej návšteve Kórey podarilo z idúceho vlaku odfotiť aj chudobných roľníkov, vychudnutý dobytok či slabo oblečené deti okolo trati. „Jednoducho obyčajný život, ktorý tu očividne sprevádzala bieda a režim sa ju snažil za každú cenu utajiť,“ hovoril fotograf, ktorý pri každom kliknutí na spúšť riskoval život.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=10156955355330412&set=a.10156955355145412
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=10156955356230412&set=a.10156955355145412
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=10156955356510412&set=a.10156955355145412

Posledná návšteva

Napriek tomu sa do Severnej Kórey vydal aj tretíkrát v roku 2019 a vtedy v krajine uvidel prvé zmeny. „Pchjongjang bolo zrazu farebné mesto s neónmi a mrakodrapmi, pretože Kim Čong Un je fascinovaný západnými technológiami. Lenže tie technológie sú zároveň to, čo mu podrezáva konár. Ľudia totiž majú šancu občas zistiť, aj keď pod hrozbou drastických trestov, ​​ako to vyzerá inde a že to u nich v porovnaní so svetom nie je možno také úžasné, ako im to režim vštepuje už od jaslí,“ skonštatoval fotograf. Bizarné situácie a naprogramované turistické návštevy tam ale človek zažíva stále.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/SibikPhoto/posts/pfbid02umwr1haBeCLMfqWdYni5iuTcNnoA1c936qdjLmsPqajQ9f1TjRmYj3PX4EXcjEBwl

„Sprievodca nám napríklad rozprával o knihe, ktorú napísal Kim Čong-il. Potom vyšlo najavo, že napísal knihy o ekonomike, raketách, traktoroch aj o pestovaní orchideí. Tak som sa spýtal, koľko ich vlastne ich vodca napísal. Sprievodca bez mrknutia oka a bez jediného náznaku pochybnosti odpovedal: Dvetisíc,“ dodal Jan Šibík, ktorý si myslí, že po terajšej výstave jeho fotografií ho už tak ľahko do Severnej Kórey nepustia. „Myslím, že vedia o všetkom a neváhali by trestať aj cudzinca,“ odkázal.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…