Dobré noviny
Ako malý kradol Nemcom škvarky, aby nakŕmil hladných. Albín prežil vyčíňanie nacistov v Čičmanoch
Post Bellum
Post Bellum

Ako malý kradol Nemcom škvarky, aby nakŕmil hladných. Albín prežil vyčíňanie nacistov v Čičmanoch

Albín Strapko / Čičmanské deti počas 2. svetovej vojny.
Albín Strapko / Čičmanské deti počas 2. svetovej vojny. — Foto: Archív Albína Strapka

Nacisti zapálili Čičmany a odvliekli 65 mužov do koncentračného tábora Mühlberg v Nemecku. Medzi nimi bol aj Albínov otec.

Narodil sa 6. apríla 1932 v Paríži, jeho rodičia však pochádzali z Čičmian. Bolo to v čase, keď veľa Slovákov a celé ich rodiny odchádzali na roboty do zahraničia. Čičmanci vytvorili početnú komunitu vo Francúzsku v Paríži a v blízkom okolí. Rodičia Albína Strapka sa taktiež pobrali za lepšou budúcnosťou pracovať do továrne na výrobu pohonných hmôt do „olejky“.

Doma v Čičmanoch nechali rozostavaný dom a syna, ktorý mal desať rokov a starala sa oňho teta. Po Albínovom narodení sa rodina vrátila domov do Čičmian. Otec sa zamestnal v štátnej službe, staval a udržiaval cestu v chotári. Mama zostala v domácnosti, starala sa o rodinu a malé hospodárstvo, z ktorého sotva vyžili.

Albín so spolužiakmi v škole v Čičmanoch začiatkom 2. svetovej vojny.
Albín so spolužiakmi v škole v Čičmanoch začiatkom 2. svetovej vojny. Foto: Archív Albína Strapka

Príchod Druhej svetovej vojny

Čičmany sú maľovaná podhorská obec ukrytá v tieni Strážovských vrchov. Jej uzavretosť od okolitého sveta veľmi ovplyvňovala životy Čičmancov v minulosti aj dnes. Jedinečná, krásna, ale chudobná dedina často trpela útlakom jej pánov, neúrodou, častými požiarmi dreveníc, neskôr prvou svetovou vojnou a vysťahovalectvom za prácou. Okolité obce s nemeckým obyvateľstvom zvyšovali národnostno-politické napätie.

Pár dní po vzniku Slovenského štátu 14. marca 1939 začali represie voči jedinej židovskej rodine Gláselovcov, ktorá mala v obci obchod a krčmu. Už 22. marca, 8 dní po vzniku Slovenského štátu, rodina čelila represáliám nemeckých obyvateľov z Nemeckého Pravna (dnes Nitrianskeho Pravna) a Gajdla (dnešné Kľačno). Napriek dobrozdaniam miestneho obyvateľstva, obecného predstavenstva aj farára bol krčmár Glásel spolu so ženou a dcérou Ernou 17. júla 1942 deportovaný do koncentračného tábora v Osvienčime, odkiaľ sa už nevrátili.

Zachránil sa len syn Arnošt, ktorý už v tom čase v Čičmanoch nežil. Do Čičmian a rodného domu sa však počas vojny vrátil ako partizán. Vtedy chlapec Albín mal len sedem rokov a ešte nič netušil o blížiacej sa vojnovej katastrofe. Chodil do školy, hral sa s vrstovníkmi a pomáhal rodičom na gazdovstve.

Albín školák.
Albín školák. Foto: Archív Albína Strapka

Začiatky odporu

Čičmany svojou polohou neboli v centre strategických záujmov. Hlboké, ťažko dostupné hory a v nich ukrytá dedina poskytovali ideálne miesto na úkryt vznikajúcim partizánskym jednotkám. Nebolo domu, kde by nejaký čas nežili partizáni alebo Nemci. Hneď v prvý deň začiatku Slovenského národného povstania 29. augusta 1944 obsadila obec jednotka partizánskych oddielov Jána Žižku, ktorá pôsobila najmä v Inoveckých horách a v Strážovských vrchoch.

Z miestnych čičmianskych mládencov sa sformovala asi 30-členná partizánska skupina, ktorá sa zúčastnila bojov na prístupových cestách k obci a pri obrane Fačkovského sedla. Nemci prerazili zátarasy a vnikli do dediny. Albín mal v tom čase už 12 rokov a spomínal si, ako deti vyhnali zo školy a obsadili ju. V dedine sa usídlila početná nemecká rota, ktorá mala vo svojich radoch aj niekoľko Ukrajincov. V okolí pôsobilo niekoľko partizánskych skupín.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 1 / 5

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…