Zo spomienky na zosnulých sa stal sviatok odpadu. Štyri tipy, ako prežiť Dušičky v súlade s prírodou
Počas blížiacich sa sviatkov by sme sa nemali prebiehať v tom, kto na cintorín donesie viac kahancov.
Umelohmotné kahance, gýčové plastové vence a kvety z poľských trhov, LED svetielka či plastové stuhy, ktoré sa nedajú len tak jednoducho recyklovať. Takéto množstvo odpadu vzniká na slovenských cintorínoch obzvlášť v období dušičiek, keď si chceme uctiť našich blízkych. Z tradície sa však časom stal biznis, ktorý mení sviatok zosnulých na sviatky odpadu. Prinášame vám niekoľko tipov, ako prežiť blížiace sa sviatky nielen v súlade s tradíciami, ale aj v súlade s prírodou.
4. Noste živé kvety
Monika Suchánska zo Záhrady spomienok radí, aby sme na hroby zosnulým priniesli živé kvety namiesto tých umelých. Malá kytica sa dá vytvoriť aj z kvetov zo záhrady, ktoré nám môžu blízku osobu pripomínať.
„Dôležitým aspektom je aj lokálnosť kvetov. Tie z bežných kvetinárstiev pochádzajú často z druhého konca planéty a majú veľkú ekologickú stopu. V našich podmienkach však takmer celoročne nájdeme pekné kvety či plody. Stačí sa len prejsť krajinou,“ uviedla Monika Suchánska, podľa ktorej živé kvety symbolizujú zrodenie a zánik, pretože na hrobe nevydržia dlhšie ako pár týždňov. „Práve svojou pominuteľnosťou nám zrkadlia prchavú povahu života a môžu nám pomôcť prijať smrť ako jeho prirodzenú súčasť,“ dodala.
3. Prírodné vence, nie umelé
Z viacerých druhov listnatých či ihličnatých drevín sa dá jednoducho vyrobiť prírodný veniec bez drôtov, lepidiel a umelých komponentov. Na dekoráciu sa dajú využiť aj samotné plody prírody – šišky, šípky alebo gaštany. Takto vyrobený veniec naviac môžeme po použití vrátiť do prírody.