Zo spomienky na zosnulých sa stal sviatok odpadu. Štyri tipy, ako prežiť Dušičky v súlade s prírodou
Počas blížiacich sa sviatkov by sme sa nemali prebiehať v tom, kto na cintorín donesie viac kahancov.
2. Nie sú sviečky ako sviečky
Sviečky z parafínu, ropného derivátu, sú síce lacné a dajú sa kúpiť takmer všade, no sú aj najnepriateľskejšie voči prírode. Namiesto nich sa dajú kúpiť sviečky z čistého včelieho vosku alebo sójové sviečky, ktoré stačí vložiť do skleneného pohára. Kúpiť sa dajú aj bezobalové sviečky, ktoré plávajú na hladine a vytvárajú príjemný efekt.
Monika Suchánska odporúča vyrobiť si sviečky či iné dekorácie doma spoločne s deťmi. „Výroba sviečok, svietnikov, kytíc či venčekov môže byť príjemne stráveným rodinným časom, dobrým príkladom rešpektu k životnému prostrediu a v neposlednom rade príležitosťou na zoznámenie detí s témou smrti,“ vysvetlila.
1. Spomienky nestoja peniaze
Pripomenúť si našich blízkych dokážem aj bez toho, aby sme nosili na cintorín sviečky a vence. „Niektorí radi zapália sviečku doma a na zosnulých zaspomínajú aj v tichu pri fotografiách či zdieľajú spoločné zážitky s rodinou. Môže sa tak udiať pri spoločnom jedle, ktoré je uvarené podľa receptov zdedených po našich zosnulých. Spomínať na našu babičku tak môžeme pri štrúdli, ktorú nás naučila piecť, zatiaľ čo jej vôňa sa bude niesť celým domom,“ priblížila túto myšlienku Suchánska.
K tejto myšlienke sa pripájajú aj pracovníci miest, ktorí musia počas sviatkov niekoľkonásobne navyšovať počet kontajnerov. Odpad z nich vo väčšine prípadov smeruje na skládku a do spaľovne. „Menej je niekedy viac. Skúsme brať cintorín ako miesto, na ktoré nemusíte nosiť a hromadiť veci. Tichá spomienka či modlitba majú väčšiu hodnotu ako tucty svietnikov, kytíc a vencov, ktoré sa jedného dňa zmenia na zbytočný odpad,“ dodal na záver Martin Pavelka z nitrianskeho odboru komunálnych činností a životného prostredia.