Dobré noviny
Veľká noc vo faktoch. Čo ste o nej nevedeli a ako sa oslavuje v rôznych kútoch sveta?
Dobré noviny
Dobré noviny

Veľká noc vo faktoch. Čo ste o nej nevedeli a ako sa oslavuje v rôznych kútoch sveta?

— Foto: favim

Prinášame vám prehľad faktov o histórii veľkonočných tradícií a o zvykoch, ktoré sa s týmito sviatkami spájajú v rôznych kútoch sveta.

Veľkonočné sviatky sú v našej kultúre silne previazené s biblickými udalosťami popisujúcimi ukrižovanie a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. História tohto sviatku však siaha omnoho hlbšie do minulosti, do obdobia pred vznikom kresťanského náboženstva. Zmienky o týchto sviatkoch sa datujú už v Mezopotámii či Starovekom Egypte.

Ostara (Ēostre)

Ostara je anglosaskou bohyňou nových začiatkov, plodnosti a nádeje. Jej symboly zahŕňajú zajace, farebné vajíčka a jarné kvety. V dávnych dobách sa na jej oslavu nosilo nové slávnostné oblečenie. Ostara je panenská bohyňa, ktorá vyťahuje zo zeme nový život. Ako bohyňa jari je kráľovnou ríše počatia a zrodenia mláďat ako zvieracích, tak ľudských; v ríši rastlín je vládkyňou opelenia, kvetov a dozrievania ovocia.


Foto: fibacz

 

Zdobenie vajíčok

Ozdobené veľkonočné vajíčka sa objavujú už v pohanských tradíciách oslavujúcich príchod jari. V kresťanstve sú symbolom nového začiatku a obrody. Počas pôstneho obdobia sa nesmeli vajcia konzumovať. Ich zdobenie a komplikovaná výzdoba bola súčasťou prípavy na koniec pôstu a obdobie osláv.

Mince od panovníka

Storočia stará veľkonočná tradícia predstavuje slávnostnú večeru, počas ktorej vladár rozdáva mince starším ľuďom za zásluhy v danej komunite. Táto udalosť je blízka kresťanskej tradícií poslednej večere, počas ktorej Kristus dáva učeníkom svoje telo a krv a nabáda ich, aby milovali a slúžili tak ako on.

Králik a veľkonočné vajcia

Symbol Veľkej noci - králik - je často vyobrazovaný spolu s ďalším symbolom - ozdobenými vajíčkami. Toto na prvý pohľad zvláštne spojenie je staré tisíce rokov.  V antickej mytológií sa objavuje príbeh vtáka, ktorý zomiera od chladu. Bohyňa jari sa nad ním zľutuje a premení ho na zajaca, aby si zachránil život. Aj keď je vták v tele králika, stále znáša vajcia a z vďačnosti ich zdobí pestrými farbami a daruje bohyni.

Veľkonočná omeleta

Vo Francúzskom meste Haux budú aj tento veľkonočný pondelok variť gigantickú omeletu z 4 500 vajec. Ide o tradíciu, ktorá sa dodržiava od dôb Napoleona Bonaparteho. Ten bol tak ohromený lahodnou chuťou omelety, že ju objednal pre celé mesto.

Påskkärring

Krkolomné slovo označuje veľkonočnú tradíciu vo Švédsku, ktorá sa datuje už od roku 1800. Deti sa obliekajú do farebných krojov, maľujú si tvár a obchádzajú susedné domy, aby sudedov potešili pozdravom či malou pozornosťou. Na oplátku dostanú veľkonočnú výslužku – sladkosti, peniaze alebo malé dary.


Foto: Ulf Bodin

 

Veľkonočné praclíky

Praclíky boli významnou súčasťou veľkonočných bohoslužieb. Typická podoba praclíkov vytvorená nemeckými mníchmi predstavuje prekrížené ramená kajúcnika odriekajúceho modlitbu.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…