Dobré noviny
Veľká noc vo faktoch. Čo ste o nej nevedeli a ako sa oslavuje v rôznych kútoch sveta?
Dobré noviny
Dobré noviny

Veľká noc vo faktoch. Čo ste o nej nevedeli a ako sa oslavuje v rôznych kútoch sveta?

— Foto: favim

Prinášame vám prehľad faktov o histórii veľkonočných tradícií a o zvykoch, ktoré sa s týmito sviatkami spájajú v rôznych kútoch sveta.

Vzkriesenie

Vzkriesenie Krista predstavuje vyvrcholenie veľkonočných sviatkov. Ježiš však nebol prvým vzkrieseným bohom. V Phyrigii – na území dnešného Turecka – sa po stáročia oslavoval boh plodnosti Attis, ktorý bol usmrtený a vstal zŕtvych. Táto udalosť sa oslavovala v období od 24. do 25. marca. Vzkrieseným bohom bol aj boh Adonis z gréckej mytológie.

Veľká noc je bohyňa

Konkrétne ide o bohyňu plodnosti, jari a života, ktorá sa v gréckej mytológii vyskytuje pod menom Pesephone. Ide o dcéru boha Dia a bohyne Demerer - patrónky úrody a hojnosti. Persephone bola unesená Hádesom – bohom podsvetia. V podsvetí žila bohyňa po dobu 6 mesiacov a keď sa vrátila na zem, priniesla jar a úrodu.


Foto: Dan O'Connor

 

Mardi Gras

Oslava Mardi Gras je stará už tisíce rokov. Ide o oslavu dobrej nálady, jedla, pitia a telesných pôžitkov. Obľúbené sú tiež tradičné sprievody ulicami miest v bláznivých kostýmoch. Mardi Gras je ukončená takzvaným Tučným štvrtkom – posledným dňom hojnosti a blahobytu. Streda, ktorá nasleduje po bujarých oslavách, by mala byť začiatkom obdobia pôstu a duchovnej očisty – my tento deň poznáme ako popolcovú stredu. Popolcová streda nasleduje po období fašiangových osláv.

Ishtar

Asýrske kráľovstvo v Mezopotámii malo mesačnú kráľovnú Ishtar. Ishtar porodila syna Tammúza – boha, ktorý zomrel a vstal z mŕtvych. Označenie Ishtar je zároveň blízke anglickému slovu easter, ktoré označuje práve Veľkú noc.

Kráľovské vajce

Peter Carl Fabergé bol ruským klenotníkom, ktorý vyrábal farebné vajcia zo zlata a striebra vykladané drahými kameňmi. Vajcia boli určené pre ruských cárov, ktorí ich odovzdávali svojim manželkám a matkám ako veľkonočné dary.

Pascha

Pascha alebo Pesach je typickým židovským sviatkom. Pascha začína počas jarnej rovnodennosti a predstavuje spomienku na vyslobedenie Židov z egypského otroctva.


Foto: Joshua Bousel

 

Jarná rovnodennosť

Jarná rovnodenosť nastáva vtedy, keď na celej Zemi deň a noc trvajú rovnako dlho. Tento jav sa vyskytuje medzi 19. a 22. marcom. V mnohých kultúrach predstavuje jarná rovnodennosť začiatok nového úrodného roka, jari, plodnosti a hojnosti. Starovekí Egypťania, Anglosasi, Mayovia či Rimania slávili rituály oslavujúce tento prírodný jav.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…