Dobré noviny
Výstava v parlamente pripomína zverstvá fašizmu a likvidáciu Židov
TASR
TASR

Výstava v parlamente pripomína zverstvá fašizmu a likvidáciu Židov

Otvoril ju podpredseda parlamentu Béla Bugár, ktorý pripomenul potrebu politikov zvažovať dôležitosť svojich rozhodnutí, aby sa podobné ľudské tragédie neopakovali.

Podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár, spoločne so štátnou tajomníčkou Ministerstva vnútra SR Denisou Sakovou a riaditeľom Múzea SNP Stanislavom Mičevom otvorili 9. mája 2016 v priestoroch NRSR v Bratislave výstavu fotografií najtragickejších udalostí 2. svetovej vojny. Foto: TASR/Michal Svítok
 

Bratislava 9. mája (TASR) - Výstavu fotografií jednej z najtragickejších udalostí druhej svetovej vojny, ktorými boli deportácie židovských občanov zo Slovenska do koncentračných táborov, otvorili dnes vo vstupných priestoroch Národnej rady (NR) SR v Bratislave.

Expozícia je pri príležitosti 71. výročia víťazstva nad fašizmom, i vzhľadom na snahu niektorých subjektov relativizovať a spochybňovať hrôzy vojny, ktoré má na svedomí fašistická ideológia. Otvoril ju podpredseda NR SR Béla Bugár, ktorý pripomenul potrebu politikov zvažovať dôležitosť svojich rozhodnutí, aby sa podobné ľudské tragédie neopakovali.

"Vyše 70.000 židovských občanov bolo deportovaných do koncentračných táborov," konštatovala historický fakt štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR Denisa Saková.

Aj riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev upozornil na potrebu pripomínať si toto vyčíňanie fašistickej moci na nevinných ľuďoch. "Výstava je potrebná, aby si ľudia uvedomili, že nič nie je také, aby sa nemohlo vrátiť. Nikdy sa nedá predvídať, aká bude politická, ekonomická či medzinárodno-politická situácia. Ani kedy sa ľudia takého rangu, ako boli fašisti alebo nacisti koncom 30. rokov 20. storočia, znovu dostanú k moci. Vidíme nárast extrémizmu nielen u nás, ale aj v iných krajinách, kde dosahuje podpora takýchto politických strán okolo 20 percent. A toho sa ja obávam," zdôvodnil pre TASR Mičev.

Okrem veľkoplošných fotografií ľudí zoradených na odvoz vagónmi sú vystavené citáty zo židovského kódexu, dobové antisemitské propagandistické plagáty a články z tlače. Tie tiež dokumentujú výrazne zhoršené podmienky dennej existencie Židov v spoločnosti a obmedzenie ich základných ľudských práv, ktoré viedli až k masovej likvidácii tohto národa. Návštevník výstavy sa napríklad z vyhlášky Okresného úradu v Banskej Štiavnici dozvedá, že všetkým Židom je zakázaný vstup do botanickej záhrady, na ihrisko, Hodrušské jazero, na celý vrch Sitno, všetky verejné lavičky, do rôznych uzavretých priestorov aj inde.

Výstava potrvá do 23. mája.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…