Dobré noviny
5 vecí, ktoré robia na pohovoroch neúspešní uchádzači
Radka Turoňová
Radka Turoňová

5 vecí, ktoré robia na pohovoroch neúspešní uchádzači

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pexels

Nájsť si prácu môže byť niekedy poriadne náročné, ale aj zdĺhavé. Ak sa pýtate, prečo sa vám nedarí, odpoveď môže byť celkom jednoduchá. Mnoho zamestnávateľov či personalistov sa totiž zhodne na tom, že uchádzači o zamestnanie robia veľa základných i fatálnych chýb. Viete, aké to sú?

BRATISLAVA 8. júna - Ak sa uchádzate o zamestnanie, a nemusí ísť práve o prácu snov, je dôležité vášmu budúcemu zamestnávateľovi ukázať, že to myslíte vážne a na pozícii, ako i konkrétnej firme, kde budete možno robiť, vám záleží. Na to je ale potrebné to aj viditeľné preukázať. Ak budete robiť tieto časte chyby, nemusíte sa čudovať, že neustále počúvate len jednu jedinú odpoveď – ozveme sa vám.

Ako totiž vysvetlila majiteľka jazykovej školy Lemon Language Center Lucia Oravcová, až 80 percent životopisov je neprofesionálnych alebo sa uchádzači nevedia na pohovor pripraviť. Veľa ľudí podľa nej robí stále tie isté základné chyby. Skúste sa preto vyvarovať týchto 5 vecí.

1. Nenadávajte na zamestnávateľa

Dnes už neplatí, že v jednej práci musíte stráviť pomaly celý život, hoci vás nebaví a nikam sa neposúvate. Veľa absolventov či mladých ľudí sa ešte len hľadá a keď sú šikovní, ponuky sa im hrnú aj samy od seba. V tom prípade je prirodzené, že človek vystrieda za kratší čas viac zamestnaní. Na pohovore ale musíte rátať s otázkou, prečo ste ich toľko vystriedali. Pripravte si preto fundovanú odpoveď a v žiadnom prípade bývalého zamestnávateľa neohovárajte ani nehovorte nič negatívne. Ak ste mali len zlé skúsenosti a z práce ste odišli práve pre to, skúste použiť diplomatickú odpoveď. Nadávok na bývalých šéfov či kolegov sa rozhodne vyvarujte.

2. Stále rovnaké životopisy

Ak si posielate aj niekoľko žiadostí o zamestnanie denne, je pochopiteľné, že vytvárať pre každú firmu nový životopis je nemysliteľné. Firmy si však hľadajú zamestnanca, ktorý si vybral práve ich spoločnosť. „To, že si zvolili nás, je predzvesťou toho, že v práci budú spokojní, snaživí, motivovaní a budú tam chodiť radi, čo je pre nás veľmi dôležité. Spokojnosť sa vždy viditeľne odráža na výsledku práce,“ prízvukuje Oravcová.

Ak si totiž posielate životopis napríklad do kreatívneho zamestnania, nikoho nebudú zaujímať vaše skvelé znalosti účtovníctva či administratívy, preto je potrebné si životopis na základe pracovných pozícií upraviť.

Do jazyka si treba zahryznúť v prípade, ak by ste mali tendenciu sa personalistovi posťažovať, že ste si tento mesiac poslali už 500 životopisov a konečne vás niekto zavolal na pohovor. 

3. Šaty robia človeka

To, v akom oblečení na pohovor prídete, závisí aj od toho, do akej firmy a na akú pozíciu sa hlásite. Nie všetky zamestnania sa vyžadujú, aby ste prišli v kostýme či obleku, no slušné a čisté oblečenie je základ. Oblečte sa trochu elegantnejšie, zároveň však tak, aby ste sa dobre cítili. Ak budete pôsobiť príliš naškrobene, môžete sa cítiť neisto, čo si každý určite všimne. Lucia Oravcová tvrdí, že sa často stretáva s uchádzačmi v priesvitných blúzkach či špinavých alebo roztrhaných teniskách. Takto teda určite na pohovor nechoďte. Dôležitý je totiž prvý dojem. „Nikdy nedostaneš druhú šancu, aby si spravil prvý dojem,“ zdôrazňuje Oravcová.

4. Neklamte v životopise

Nemáte vodičský preukaz, no chystáte si ho urobiť, a preto si ho uvediete aj do vášho CV? Neovládate anglický jazyk plynule, no v životopise tvrdíte, že áno? Ako sa hovorí, lož má krátke nohy a v prípade pohovorov to platí dvojnásobne. Každý, kto ich s vami vedie, rýchlo príde na to, čo je pravda a čo nie. A vy si tak koledujete o parádny trapas. 

Pozor si treba dať aj na to, aké záľuby v životopise uvádzate. Niektoré veci, ktoré vás bavia, by ste si radšej mali nechať pre seba. Do životopisu napíšte to najzaujímavejšie a ideálne to, čo môže s vašou novou prácou súvisieť. Ak mierite napríklad do umeleckej sféry, nikoho nebude zaujímať, že vás baví robiť kamarátkam gélové nechty alebo, pri mužoch, opravovať vo voľnom čase autá svojim kamarátom.

5. Nemeškajte

Samozrejme, niekedy môžu nastať okolnosti, ktoré vám príchod na pohovor načas znemožnia a ktoré sa nedajú príliš ovplyvniť. No ak už viete, že budete meškať, vysvetlite, prečo a nezabudnite sa následne aj ospravedlniť. Ešte horšie je, ak na pohovor vôbec neprídete, no na danú pozíciu sa neskôr prihlásite opäť. Pamätajte, že nikdy neviete, keby budete potrebovať s danou spoločnosťou spolupracovať, a tak je dobré udržať si slušnú komunikáciu, aj keď o voľnú pozíciu už nemáte záujem.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…