Dobré noviny
Remeslo má zlaté dno, presviedča výstava Pohronského múzea
TASR
TASR

Remeslo má zlaté dno, presviedča výstava Pohronského múzea

Najstarším cechom boli v Novej Bani kováči. Výstava približuje aj ďalšie remeslá, čižmárov a obuvníkov či kožušníkov.

Na snímke ryolitové žarnovy od novobanských kamenárov na výstave Remeslo má zlaté dno v Pohronskom múzeu v Novej Bani, 2. júla 2016. Foto: TASR/Jana Vodnáková
 

Nová Baňa 2. júla (TASR) - Kováč Karol Dodek, kožušníci Jozef, Rudolf a Ján Ditteovci či hrnčiar Ján Schnier boli kedysi v Novej Bani a okolí zvučnými menami, ktoré miestni vyhľadávali pre ich šikovné remeselnícke ruky. Týchto, ale aj ostatných remeselníkov, ktorí v tejto oblasti pôsobili v 19. storočí a prvej polovici 20. storočia predstavuje najnovšia výstava Pohronského múzea v Novej Bani s názvom Remeslo má zlaté dno.

Ako priblížila Jana Potocká z múzea, remeselníci boli kedysi združovaní do cechov, na čele ktorých boli cechmajstri. Tí mali u seba truhlicu, nazývanú aj ládu, kde boli uskladnené pokladňa, účtovnícke zápisky alebo artikuly.

Na snímke šindliarsky stolec so stojanom na výstave Remeslo má zlaté dno v Pohronskom múzeu v Novej Bani, 2. júla 2016. Foto: TASR/Jana Vodnáková
 

"Remeselníci prechádzali určitými vývojovými stupňami. Na začiatku bol učeň, nasledoval tovariš a najvyšší bol majster. Učni vo veku 13 až 18 rokov pracovali u majstrov len za stravu a ubytovanie. Na konci skladali učňovské skúšky, a ak ich úspešne absolvovali postúpili ďalej za tovarišov," priblížila Potocká.

Na snímke výrobky novobanských kachliarov na výstave Remeslo má zlaté dno v Pohronskom múzeu v Novej Bani, 2. júla 2016. Foto: TASR/Jana Vodnáková
 

Tovariši už u majstrov dostávali týždennú mzdu a chodili aj na vandrovky. Keď sa z nej vrátili museli zhotoviť tzv. majstrovský kus. Ak sa podaril, boli prijatí za majstrov, ktorí boli plnohodnotnými členmi cechu. Ak majster nechcel vstúpiť do cechu, bol podľa Potockej považovaný za fušera.

Najstarším cechom boli v Novej Bani kováči, ktorí vyrábali predovšetkým potreby pre domácnosť, ale aj náhrobné kríže. Výstava približuje aj ďalšie remeslá, čižmárov a obuvníkov či kožušníkov. Zaujímavosťou je, že kožuchy boli pre svoju vzácnosť kedysi aj predmetmi testamentov. Aktuálny výstavný projekt múzea však nezabúda ani na miestnych hrnčiarov, kachliarov, kamenárov či šindliarov. Múzejníci dali priestor aj remeselníkom, ktorí v Novej Bani pôsobia v súčasnosti.

Výstavu Remeslo má zlaté dno si v priestoroch múzea môžu návštevníci pozrieť až do 7. októbra. Dnes zároveň múzejníci pozývajú na večernú prehliadku od 18.00 do 22.00 h.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…