Dobré noviny
Česi a Slováci sa opäť stretli na najvyššom vrchu Bielych Karpát
TASR
TASR

Česi a Slováci sa opäť stretli na najvyššom vrchu Bielych Karpát

Slávnosti odštartovali kladením vencov a kytíc a štátnymi hymnami Českej a Slovenskej republiky.

Na snímke členovia folklórneho súboru Otava z Nového Mesta nad Váhom počas vystúpenia na 24. ročníku Slávností bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine 31. júla 2016. Foto: TASR/Martin Palkovič
 

Veľká Javorina 31. júla (TASR) – Pripomenutie si dlhoročného spolunažívanie dvoch bratských národov a nadviazanie na viac ako 160-ročné tradície, ktoré založili Hurban, Hodža a Štúr, sú hlavným cieľom dnešného 24. ročníka Slávností bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine.

Slávnosti odštartovali kladením vencov a kytíc, ktoré k Pamätníku česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti položili predstavitelia českých a slovenských samospráv, a štátnymi hymnami Českej a Slovenskej republiky. Na najvyšší vrch Bielych Karpát merali cestu stovky návštevníkov, v kultúrnom programe vystúpili zoskupenia z oboch strán hranice.

Podľa predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslava Bašku si v budúcom roku budeme pripomínať už štvrťstoročie slávností na najvyššom vrchu Bielych Karpát na Veľkej Javorine. „Je to pripomenutie si svojbytia a spoločného štátu, v ktorom sme žili s bratmi Čechmi viac ako 70 rokov. Máme naozaj na čo spomínať a myslím si, že Slováci a Česi mali vždy v rámci európskych národov k sebe najbližšie. Je dobré pripomínať si tieto dobré vzťahy. Aj napriek tomu, že už niekoľko rokov nežijeme v spoločnom štáte, stále máme veľa spoločného a je to o tom, pripomenúť si to na takom historickom mieste, ako je Veľká Javorina,“ doplnil predseda TSK.

Veľká Javorina sa stala pamätným miestom stretávania Čechov a Slovákov už v 19. storočí. Na spoločných výletoch sa tu schádzali slovenskí a českí študenti, učitelia, kňazi, umelci, ale i prostí ľudia. V auguste 1845 na Javorine “nitrianski Slováci” s priateľmi z Moravy oslávili prvé číslo Slovenských národných novín a v roku 1847 tu slovenskí a českí študenti nadšene privítali kultúrno-politickú prílohu týchto novín pod názvom Orol Tatranský.

V revolučnom roku 1848 skladali prísahu na Javorine slovenskí dobrovoľníci pod vedením J. M. Hurbana. Česko-slovenské kontakty sa v slávnostnej podobe obnovili v auguste 1860 a už o dva roky usporiadali národovci zo slovenskej strany mohutný výlet. V časoch Rakúsko-Uhorska boli stretnutia na Javorine zakázané a účastníkom hrozili prísne tresty.

Po vzniku ČSR sa stretnutia obnovili. Posledné československé zhromaždenie pred II. svetovou vojnou sa konalo 25. 7. 1933 z iniciatívy Štefánikovej spoločnosti. V rokoch vojny sa kraj pod Javorinou stal významným územím protifašistického odboja. Po oslobodení sa 1. 9. 1945 konal na Javorine I. národný zjazd československej vzájomnosti, v duchu Hurbanovho hesla „Tu bratia vždy stretať sa budú, tu vernosť prisahať si budú” sa tu zišlo 25.000 Čechov a Slovákov.

Nová podoba stretávania sa na Javorine s pôvodným názvom Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Javorine vznikla 7. júna 1990. Na tejto pamätnej hore sa stretli vrcholné štátne reprezentácie SR a ČR a na mieste niekdajšej uhorskej hranice bol v predvečer prvých slobodných volieb osadený Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti. Symbolizuje myšlienku, že aj napriek premenám Európy si prostí ľudia na moravsko-slovenskom pomedzí zostanú rovnako blízki.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…