Dobré noviny
Starkí skončili v masovom hrobe, mama dráždila Slovákov tmavšou pleťou. Eva našla šťastie v novom svete
Post Bellum
Post Bellum

Starkí skončili v masovom hrobe, mama dráždila Slovákov tmavšou pleťou. Eva našla šťastie v novom svete

Eva Derman počas natáčania v roku 2023.
Eva Derman počas natáčania v roku 2023. — Foto: Paměť národa / Archív Post Bellum

Americká Slovenka Eva Derman sa presadila v oblasti molekulárnej biológie, teraz je predsedníčkou Spoločnosti pre históriu československých Židov.

Nový život v Amerike 

Po príchode do Ameriky Eve v zorientovaní sa v novom svete veľmi pomohol študijný pobyt v Nemecku, kde poznali americký systém štúdia. Prihlásila sa na graduate school, kde jej uznali, čo už mala vyštudované a mohla dostať štipendium. „Ja som potom pokračovala v tom istom odbore, na fyzike. Bolo to omnoho ťažšie na Columbii, kde boli Nobel Prize winners profesori.“ Veľmi jej pomáhal aj budúci manžel, ktorý taktiež študoval fyziku a vďaka nemu sa ľahšie pripravila na skúšky. 

Neskôr prestúpila na biológiu, kde skončila s doktorátom a robila výskum molekulárnej biológie. Popri štúdiu učila taktiež na súkromnej škole matematiku. Podľa jej slov tam na jej prekvapenie deti, ktoré boli v už deviatej triede, nevedeli deliť a násobiť, a preto ich raz nechala všetky prepadnúť.

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. Foto: Unsplash/Roman Mager

Postdoktorandské štúdium robila v Oxforde a druhú polovicu na The Rockefeller University v New Yorku, kde už mala vlastné laboratóriá v Department of Developmental and Structural Biology at the Public Health Research Insitute v New Yorku. Vo svojom výskume mapovala regulačné prvky génov a venovala sa mu takmer 25 rokov, až do roku 2003. 

Eva mala svadbu rok po tom, čo prišla do Ameriky, v decembri 1969. Jej manžel pochádza z Kapského mesta. Stretli sa ešte ako študenti, on študoval teoretickú fyziku. Majú dve deti. Ich starší syn je historik, ktorý sa zaoberá dejinami Nemecka v 20. storočí a je profesorom na univerzite v Hongkongu. Evina dcéra je výtvarníčka. 

Voľného času počas štúdia a práce pamätníčka veľa nemala, pretože výskumy prebiehali neustále, aj cez víkendy. V roku 1986 bola so svojimi deťmi na návšteve v Československu. Prileteli najprv do Prahy, ktorú nepoznala, tak si s deťmi spravili výlet a potom sa presunuli do Bratislavy. Československo navštívila tiež v roku 1989, ešte pred revolúciou. Najväčšou zmenou a predzvesťou toho, že sa časy zmenili, bolo pre pamätníčku to, že videla v Bratislave v novinovom stánku časopis Playboy. Ďalšie návštevy smerovali za starou mamou a priateľmi. O politické a spoločenské dianie v Československu sa však Eva nezaujímala.

Eva Derman počas natáčania v roku 2023.
Eva Derman počas natáčania v roku 2023. Foto: Archív Post Bellum

Na teroristický útok v New Yorku 11. septembra 2001 si spomína takto: „Bol to velikánsky šok. Ja som zvyčajne začínala pracovať v laboratóriu okolo desiatej, bola som pri výťahoch doma okolo deviatej.“ Jej manžel, ktorý začínal prácu skôr, jej zatelefonoval, aby nikam nechodila, že v meste sa niečo deje, aby si zapla televíziu. Pamätníčka sa potom bála chodiť metrom a nadobudla pocit, že Amerika je zraniteľná. Podľa Eviných slov sa zmýšľanie ľudí zmenilo, a v tom bolo počínanie teroristov úspešné. 

Po tom, ako odišla Eva na dôchodok, venovala sa písaniu komentárov o vedeckých konferenciách alebo knižným recenziám do The New York Academy of Sciences. V roku 2010 sa stala aj predsedníčkou Spoločnosti pre históriu československých Židov (The Society for the History of Czechoslovak Jews). 

Príbeh natočila organizácia Post Bellum vďaka projektu American-Slovak Stories of the 20th Century, ktorý podporila U.S. Embassy. 

Článok bol vydaný v spolupráci s Post Bellum. Autorka a autor textu: Martina Lábajová a Martin Rodák

Časť 5 / 5

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…