Dobré noviny
Starkí skončili v masovom hrobe, mama dráždila Slovákov tmavšou pleťou. Eva našla šťastie v novom svete
Post Bellum
Post Bellum

Starkí skončili v masovom hrobe, mama dráždila Slovákov tmavšou pleťou. Eva našla šťastie v novom svete

Eva Derman počas natáčania v roku 2023.
Eva Derman počas natáčania v roku 2023. — Foto: Paměť národa / Archív Post Bellum

Americká Slovenka Eva Derman sa presadila v oblasti molekulárnej biológie, teraz je predsedníčkou Spoločnosti pre históriu československých Židov.

Študentské roky a židovský krúžok 

4 a pol roka vychodila Eva v ľudovej škole v Šahách. V roku 1957 sa presťahovali do Modry, kde Evin otec zakladal nemocnicu a pracoval tam už rok predtým, než za ním prišla rodina. Pamätníčka tam ale ako nová žiačka zažívala ťažké časy. „V Šahách som mala veľa priateľov a veľa priateliek a mali sme spoločenský život tam. V Modre to bolo ťažko, hlavne pre mamu, ktorá najprv nepracovala a potom išla naspäť do školy.“ 

Na strednú školu nastúpila Eva do Modry. Teta jej v tej dobe posielala balíkmi z Ameriky oblečenie, ktoré bolo samozrejme iné, ako mali všetci ostatní. Školu ukončila v roku 1965. Po diskusii s rodičmi, kedy vylúčili humanitné vedy ako budúci odbor pre Evu, sa prihlásila na fyziku na prírodné vedy do Bratislavy. Tri roky študovala fyziku a chémiu ako vedecký smer. Poslednú skúšku nedokončila, lebo si myslela, že ju spraví po návrate z Nemecka, čo sa však už nikdy nestalo. 

Počas vysokej školy bývala v podnájme v Bratislave. Do hlavného mesta mohla i dochádzať, ale chcela mať v tom čase už väčšiu voľnosť a nezávislosť od svojich rodičov. Okrem toho, že veľa času strávila štúdiom v univerzitnej knižnici, si na študentský život spomína takto: „Využívala som koncerty, divadlá. Každý druhý víkend som prišla domov a priniesla som tam všetko moje šatstvo oprať.“ Z ročníka približne 300 študentov boli asi piati židovského pôvodu a tvorili spolu krúžok a pomáhali si. 

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. Foto: Unsplash/Mikołaj

V čase uvoľňovania spoločenskej atmosféry v druhej polovici šesťdesiatych rokov na Evu negatívne zapôsobila akcia v PKO, kde rečnili Gustáv Husák a Laco Novomeský. Eva patrila medzi tých, ktorí im nosili otázky k pódiu. Pamätá si, že medzi nimi boli aj také, ktoré sa týkali Izraela. Na tie však vôbec neodpovedali. Na záver akcie, ktorá sa odohrala niekedy na jar v roku 1968, sa spievali pesničky z obdobia Slovenského štátu. 

V auguste 1968 sa zo Slovenska odchádzalo ľahko 

Eva mala v rámci štúdia každé leto absolvovať dvojmesačnú stáž. Keďže vedela niečo po anglicky, niečo po nemecky a chcela sa dostať do zahraničia, napísala asi 10 listov, či by ju niekde neprijali ako stážistku. Nakoniec sa rozhodla pre stáž vo Frankfurte, kde jej ponúkli aj štipendium, a odišla tam v júli 1968. 

Na vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa si spomína takto: „Viem, že niekto dostal telefón, že Rusi sú v Československu, tak to sme počuli. Čo ja som tiež vedela, že moji rodičia si pýtali vízum turistické s bratom ísť do Juhoslávie. A oni ma kontaktovali, keď boli v Juhoslávii a to nejako vyšlo, že oni tam boli týždeň alebo dva pred inváziou, takže ja som vedela, že oni neboli doma v Československu, keď bola invázia.“

Keď sa otvorili hranice, Evina rodina odišla priamo do Viedne, kde im pomohla židovská spoločnosť nájsť ubytovanie. Tam čakali asi 3 mesiace, kým dostali americké víza. Eva prišla z Frankfurtu do Viedne za rodinou, aby odišli spoločne. Pamätá si, ako im za peniaze, ktoré dostávala, priniesla pomaranče a čokoládu.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 4 / 5

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…