Dobré noviny
Starkí skončili v masovom hrobe, mama dráždila Slovákov tmavšou pleťou. Eva našla šťastie v novom svete
Post Bellum
Post Bellum

Starkí skončili v masovom hrobe, mama dráždila Slovákov tmavšou pleťou. Eva našla šťastie v novom svete

Eva Derman počas natáčania v roku 2023.
Eva Derman počas natáčania v roku 2023. — Foto: Paměť národa / Archív Post Bellum

Americká Slovenka Eva Derman sa presadila v oblasti molekulárnej biológie, teraz je predsedníčkou Spoločnosti pre históriu československých Židov.

Rodičia pomáhali partizánom 

Pamätníčkini rodičia sa museli po potlačení Slovenského národného povstania tiež ukrývať v horách. Hoci Evina matka už nevládala kráčať, manžel ju napomínal a pobádal, že musia ísť vyššie, čím sa vlastne zachránili. Alica to často dcére spomínala: „Otec mal pravdu, že musíme ísť vyššie, lebo potom vypálili tie nižšie chaty Nemci.“ Ukrývali sa niekde vo Fatre blízko chaty, kde boli partizáni. Oni však boli odkázaní sami na seba a jej matka chodila dole do dediny po jedlo. Otec pomáhal partizánom ako doktor, ale nepatril k nim. V chate boli aj ďalší doktori, s ktorými sa stretávali aj po vojne. Spomínali si aj na to, že medzi partizánmi boli pravdepodobne aj Rusi. V horách sa ukrývali až do oslobodenia. 

Na nové začiatky si Eva z rozprávania rodičov pamätá takto: „Najprv otec dostal miesto v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, ale nebol veľmi na politiku a rozhodol sa, že radšej bude veľkým pánom v malom meste.“ Rodina potom preto skončila v Šahách.

Po vojne sa mali Evini rodičia celkom dobre, jej otec ako doktor dostával niečo aj od vďačných pacientov, takže nehladovali. Menová reforma sa ich veľmi nedotkla, spočiatku žili veľmi skromne, nevlastnili dom a nemali ani auto. Neskôr sa ich situácia zlepšila, kúpili si nový nábytok a mohli si dovoliť aj pestúnku.

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. Foto: Unsplash/Inside Weather

Tvrdili, že sú ateisti 

Riešili aj otázky ohľadom antisemitizmu, či bude pretrvávať aj po vojne, či môžu vychovávať v Československu svoje deti. Strach, ktorý prišiel so spolitizovanými procesmi so Slánskym a spol. spôsobil aj to, že sa Evin otec obával dávať svojim pacientom injekcie, aby ho nemohli obviniť, že ich chce otráviť. Evin brat Michal sa narodil dva roky po Eve a obidvaja zámerne dostali mená, z ktorých sa nedal odhadnúť ich pôvod. 

Pamätníčka sa o svojom židovskom pôvode vedela, už keď mala okolo šesť rokov. Keď deti v škole priraďovali k evanjelickému alebo katolíckemu náboženstvu, Eva sa vtedy doma pýtala, čo má odpovedať, keďže sa jej rodičia už zmienili o tom, že sú Židia. Odpovedali: „Tak povedz, že sme ateisti.“ 

Na detstvo má Eva pekné spomienky. Jej rodina sa stretávala s ostatnými židovskými rodinami, ktorých tam žilo okolo 10. Spolu oslavovali a stretávali sa raz týždenne u niekoho doma. V Šahách bola aj synagóga, ale pamätá si, že tam bola iba raz.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 3 / 5

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…