Dobré noviny
V pionierskom tábore ho zobudili tanky a lietadlá. Štefan neušiel na Západ a nikdy to neoľutoval
Post Bellum
Post Bellum

V pionierskom tábore ho zobudili tanky a lietadlá. Štefan neušiel na Západ a nikdy to neoľutoval

Starý otec Koloman A. Prónay, stará mama Vilma (rod. Daubeková), mama, brat a sestra. / Štefan Prónay počas nahrávania rozhovoru, (rok 2021).
Starý otec Koloman A. Prónay, stará mama Vilma (rod. Daubeková), mama, brat a sestra. / Štefan Prónay počas nahrávania rozhovoru, (rok 2021). — Foto: Archív Š. P. / Archív Post Bellum

Bývalý viceprimátor Nových Zámkov Štefan Prónay bol kedysi vášnivým športovcom. Jeho aktivity v zápase s mečiarizmom vyústili do Štefanovej účasti na spoločnej celoštátnej kandidátke demokratických síl.

Stará mama sa bála, že ju vysťahujú

Po oslobodení v roku 1945 sa starý otec stal nakrátko prvým povojnovým starostom mesta Nové Zámky. Bol zakladateľom Demokratickej strany v Nových Zámkoch a ako prvý občan mesta osobne vítal osloboditeľov. V ďalšom období po roku 1946 sa však už v politike neangažoval.  

Obnovenie Československa vnímali pozitívne, boli radi, že môžu opäť normálne žiť a že otec má prácu. Krátko po vojne sa z ruského zajatia vrátil aj matkin švagor. Okrem krátkej epizódy, počas ktorej bol starý otec starostom mesta, sa rodina politicky neangažovala. Rodičia a aj starí rodičia boli politicky aj národnostne nevyhranení. V rámci rodinnej histórie sa traduje, že starej mame z maminej strany, ktorá nevedela slovensky, počas povojnovej silnej reslovakizácie hrozilo presídlenie do Maďarska. Preto dva roky nevyšla z domu, aby nebola odsunutá v rámci výmeny obyvateľstva. Nakoniec využila možnosť podpísať dokument (ktorý sa dodnes zachoval), že slovenčinu ovláda slovom aj písmom. Nebola to pravda, ale odvtedy im už režim dal pokoj.

Stará mama Izabela Tóthová rod. Palotayová.
Stará mama Izabela Tóthová rod. Palotayová. Foto: Archív Š. P.

Detstvo v socializme 

Vo februári 1948 došlo komunistickým pučom k zmene demokratického zriadenia na totalitný komunistický režim. Ani v tomto období sa rodina neangažovala, so zmenou sa zmierila. Zobrali to ako fakt: „Niečo sa hore zmenilo, prišli iní páni“. Otec zostal naďalej pracovať v banke. Najviac sa zmena dotkla zrejme dedka, ktorý prestal pracovať ako notár. Zostal na Mestskom úrade ako odborný zamestnanec. 

Pamätník mal bezstarostné detstvo. Vyrastal v dobrých, hoci skromných podmienkach. Rodina nebola bohatá a ani chudobná, súrodenci študovali na vysokých školách. Rodičia sa neangažovali a predchádzajúce životné skúsenosti v nich utvrdili tento postoj. „Nemiešajte sa do vecí, pretože vždy sa na to doplatí“, spomínal pamätník. Politické procesy sledovali, doma sa o situácii rozprávali, na verejnosti však nikdy. Životná filozofia prežitia: „Každý, kto vytŕča, dostane po hlave“ pretrvala v rodine až do roku 1989.

Otec, sestra, brat a Štefan v roku 1962.
Otec, sestra, brat a Štefan v roku 1962. Foto: Archív Š. P.

V rokoch 1957 až 1965 chodil na základnú školu „Flengerku“ v Nových Zámkoch. Škola sa nachádza neďaleko synagógy a jeho najlepším kamarátom bol židovský chlapec Vili Knopfler. Knopflerovci však v roku 1958 emigrovali do Ameriky a usadili sa v New Yorku. Ďalší blízky kamarát Ferdi Quitt emigroval v roku 1964 do Izraela.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 2 / 6

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…