Dobré noviny
Edita bola v prvom transporte do Osvienčimu: Neviem, prečo ľudia nechápu, že vo vojne niet víťaza
Post Bellum
Post Bellum

Edita bola v prvom transporte do Osvienčimu: Neviem, prečo ľudia nechápu, že vo vojne niet víťaza

Edita Grosman s manželom / Vchod do koncentračného tábora Osvienčim s neslávne slávnym nápisom Arbeit macht frei.
Edita Grosman s manželom / Vchod do koncentračného tábora Osvienčim s neslávne slávnym nápisom Arbeit macht frei. — Foto: Archív Post Bellum, TASR/AP

Edita Grosman bola dievčaťom z prvého transportu žien a dievčat, ktorý bol vypravený zo železničnej stanice v Poprade. Prečítajte si jej životný príbeh.

Konca druhej svetovej vojny sa dožilo iba približne dvadsať z tisíc židovských dievčat, ktoré vypravili v prvom transporte v marci 1942 zo železničnej stanice v Poprade do nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz – Birkenau. Jedna z preživších bola aj Edita Grosman, ktorá však v tábore prišla o sestru. Po druhej svetovej vojne sa vydala za Ladislava Grosmana, autora scenára oscarového filmu Obchod na korze. Podlomené zdravie z obdobia vojny ju sprevádzalo celý život, no ona statočne bojovala až do konca. Od jej narodenia uplynulo štvrtok 11. júla 100 rokov.

Edita na fotke hore s vyplazeným jazykom.
Edita na fotke hore s vyplazeným jazykom. Foto: Archív Post Bellum

Krátky detský raj

Editka, za slobodna Friedmannová, sa narodila ako tretia zo siedmich detí. Mala dve staršie sestry, Margitu a Leu. Ich mama bola dlhodobo chorá, mala vysoký tlak a každý deň dostávala injekcie. Lekár jej už po prvom pôrode zakázal mať ďalšie detí. Napriek tomu ich mala ešte šesť. Celé detstvo Editka prežila v rodnom Humennom, na ktoré spomínala často a veľmi rada, najmä na Vihorlat, ktorý sa jej až do posledných dní spájal s domovom. Sama hovorila: „My sme mysleli, že sme v raji, že to je maximum, čo dieťa môže dostať.“

Friedmannovci veľmi dbali na to, aby všetky deti dostali dobré vzdelanie. Otec chcel, aby mali aj vysokoškolské. Ako Židia spočiatku v soboty nemuseli chodiť do školy. Neskôr už túto povinnosť mali aj oni, ale aspoň nemuseli v tento deň v škole písať. Podľa Editiných slov boli Friedmannove deti v škole vždy najlepšie a učitelia ich dokonca brávali do vyšších tried, aby žiakom pomohli ako si poradiť s gramatikou a matematikou. So smiechom spomína, ako jej staršia sestra Lea raz neprišla hneď zo školy domov: „Mama povedala, že určite dostala jednu dvojku a hanbí sa prísť.“

Veľké zmeny

Letné prázdniny sa im vždy zdali pridlhé a tešili sa na návrat do školy. Zarábali si počas nich na vreckové sušením lipového kvetu a predávaním hluchavky. Za zarobené peniaze si kupovali rôzne drobnosti a pochúťky, napríklad tzv. americké oriešky. Tento priam idylický život sa však na konci 30. rokov radikálne zmenil.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 1 / 5

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…