Dobré noviny
Vytetované číslo na jeho ruke zbadala až na kúpalisku. Rudolf Vrba bol hrdina, s ktorým sa nedalo žiť
Simona Gálová
Simona Gálová

Vytetované číslo na jeho ruke zbadala až na kúpalisku. Rudolf Vrba bol hrdina, s ktorým sa nedalo žiť

Rudolf Vrba po vojne.
Rudolf Vrba po vojne. — Foto: Profimedia

Bol veľmi úspešný vo svojej práci, ale nedalo sa s ním žiť, hovorila manželka Gerta o mužovi, ktorému sa podaril legendárny útek z koncentračného tábora.

Nacistom v tom čase prestala vyhovovať kapacita tábora v Osvienčime, preto sa rozhodli postaviť ďalšiu časť tábora, ktorú sa neskôr preslávila pod názvom Mexiko. Tam mali prísť maďarskí Židia, ktorých transporty práve chystali. Wetzlerovi a Vrbovi vtedy došlo, že nacisti chystajú transporty aj z krajín, ktoré sa im doteraz vyhýbali.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=6952414784798782&set=a.470658172974508

Oklamali esesákov aj psov

Stavbu tábora Mexiko ale veľmi dobre nestrážili, a tak si Wetzler s Vrbom medzi vonkajším a vnútorným okruhom vytvorili úkryt pod hromadou dreva. Zo skúsenosti pri útekoch iných väzňov vedeli, že po tom, ako nacisti zistia, že chýbajú na nástupe, budú po nich pátrať tri dni. V deň, keď zistili, že Slováci asi ušli, sa spustili hlučné sirény a esesáci začali s pátraním. Boli si istí, že chýbajúcich väzňov čoskoro nájdu, no Vrba s Wetzlerom boli prefíkaní a vo svojej skrýši v tábore sa skrývali ešte ďalšie tri dni.

Na oklamanie strážnych psov roztrúsili prenikavo páchnuci ruský tabak nasiaknutý benzínom, čo bol trik, ktorý sa naučili od ruských vojnových zajatcov. Tí im poradilo aj to, aby odišli naľahko, bez peňazí a iba v noci, a tak aj urobili. Slovenská hranica bola vzdušnou čiarou asi 100 kilometrov od Osvienčimu a cesta, ktorá ich čakala, viedla samým nebezpečenstvom.

„Všetci Nemci, vojaci aj civilisti, mali rozkaz strieľať po všetkých nápadných neznámych ľuďoch, ktorých uvidia. Poliakom jasne vysvetlili, že ich aj s rodinami zastrelia, ak pomôžu väzňom na úteku, a mnohých tento trest tiež postihol. Takže aj keby sme sa nedopustili žiadnej chyby, tých sto kilometrov sa len hemžilo nebezpečenstvom. A my sme boli všetko, iba nie neomylní,“ priznal vo svojej knihe Vrba.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=509289207999144&set=pb.100067542062440.-2207520000&type=3

Máte moje slovenské slovo

S Alfrédom putovali v noci, počas dňa sa skrývali a aj keď neboli dostatočne oblečení a nemali jedlo, vždy našli po ceste dobrých ľudí, ktorí im pomohli. „Nebojte sa páni. Nechystám sa vás udať. Máte na to moje slovo... Moje slovenské slovo!“ povedal im jeden z dobrodincov, sedliak Ondrej Čanecký, ktorý im pomohol dostať sa až do Čadce.

Zdeseným predstaviteľom v Žiline nakoniec Vrba a Wetzler nadiktovali presne 32 strán, ktoré detailne opisovali fungovanie tábora vrátane spôsobu vraždenia pomocou plynu. Aj keď Spojenci už v tom čase vedeli, že nacisti hromadne vraždia Židov, Rómov, homosexuálov a oponentov, práve Správa Wetzlera a Vrbu im prvýkrát opísala, ako to bolo vôbec možné.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 3 / 5

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…