Dobré noviny
Ako malý kradol Nemcom škvarky, aby nakŕmil hladných. Albín prežil vyčíňanie nacistov v Čičmanoch
Post Bellum
Post Bellum

Ako malý kradol Nemcom škvarky, aby nakŕmil hladných. Albín prežil vyčíňanie nacistov v Čičmanoch

Albín Strapko / Čičmanské deti počas 2. svetovej vojny.
Albín Strapko / Čičmanské deti počas 2. svetovej vojny. — Foto: Archív Albína Strapka

Nacisti zapálili Čičmany a odvliekli 65 mužov do koncentračného tábora Mühlberg v Nemecku. Medzi nimi bol aj Albínov otec.

Na sklonku vojny dedinu opäť obsadili Nemci. Do dediny vnikli s dvoma tankami a mínometom. Rodičovský dom Albína Strapka zabrali nemeckí dôstojníci. „V našom dome bývali velitelia. Tu bola basa a mali tu uväznených chlapov, čo nezobrali do koncentráku. A ja som vždy zavčasu ráno vstal, na zemiakoch v pivnici sa zle spalo. Vždy ráno som prišiel na kontrolu, čo sa deje a kravy nakŕmiť. Naraz prídem ráno sem a cítil som vôňu. Prídem bližšie a Nemci si už hriali kastról s našimi oškvarkami. Čakal som, kým sa vytratia. V pivnici boli ľudia, čo nemali čo jesť. Vyčkal som moment, keď bol čistý vzduch a posledný z nich odišiel. Zobral som kastról a utekal som. Pred pivnicou som ho položil na klát. Bolo tam veľa hladných detí aj dospelých. Každý zobral do hrsti a s chuťou jedol,“ spomínal na Nemcov v dome pamätník Albín.

Táto situácia s oškvarkami sa opakovala niekoľkokrát. Nemci, samozrejme, vedeli, že im niekto chodí do kuchyne a berie im oškvarky. Jeden nemecký dôstojník vyhľadal Albína pred ich pivnicou, kde spávali s mamou a ostatnými dedinčanmi na zemiakoch a niečo po nemecky povedal. Preložila mu to suseda, čo trochu vedela po nemecky.

Albín Strapko vojak.
Albín Strapko vojak. Foto: Archív Albína Strapka

Nemec mu kázal, aby to vrátil a prišiel za ním do domu. „Vo mne stuhla krv, hneď som vedel, o čo ide. Našťastie v tom prvom kastróle bolo ešte trochu a dosypal som, aby tam čosi bolo. Prišiel som k Nemcovi a podával som mu kastról. Ten išiel rovno do izby a kývol na mňa, aby som šiel za ním. Na klinci mu visel kabát. Čosi len ťahal z toho vrecka a nemohol to vytiahnuť, nedarilo sa mu to. Nakoniec vytiahol kapsu cukríkov, podal mi ich a povedal, že môžem ísť. Srdce mi bilo ako splašené,“ opísal jednu z posledných spomienok na Nemcov Albín.

Otec sa vrátil z koncentračného tábora

Vojna sa pre Čičmany a jej obyvateľov skončia 27. apríla 1945. Zavčas rána vstúpili do dediny jednotky rumunskej armády a o pár dní aj sovietskej. Čičmanci sa však tešili len veľmi opatrne. Ešte stále nemali žiadne správy o odvlečených 65 mužoch. Nevedeli, kam sa podeli ich otcovia, manželia, bratia a synovia. Radosť zo slobody marila skutočnosť, že takmer pol dediny ľahlo popolom.

Pohorelci sa pobrali do vyprázdnených nemeckých dedín do Mostu pri Bratislave, Nitrianskeho Pravna a na Moravu. Z Čičmian v tom čase odišlo asi 100 rodín. Za nimi sa pobralo aj veľa ľudí z dedín s podobným osudom – Zliechov a Frývald. Už sa nikdy nevrátili, dedina spustla. Albínov otec bol tiež v skupine odvlečených mužov.

Pamätník zastreleným občanom Čičmian.
Pamätník zastreleným občanom Čičmian. Foto: Post Bellum

„Otecko bol v koncentráku a to sme ani nevedeli. Bola to už dlhá doba. V máji skončila vojna a vrátili sa až 11. júla. Aj sme sa dotazovali, pýtali ľudí, čo sa vrátili z koncentráku. Nikto nič o Čičmanoch nevedel. Až potom prišli takí mladí chlapci, čo boli zdatnejší, prišli od Zliechova pešo. Ani sme nevedeli, len naraz prišli, akoby z holého neba spadli. To bolo radosti vtedy,“ spomínal na šťastný návrat otca aj ostatných dedinčanov. Navrátilci prišli chorí a slabí, ale šťastní.

Pomalý návrat do normálu

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 4 / 5

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…