Dobré noviny
Smolenická konferencia predstavila programy UNESCO
TASR
TASR

Smolenická konferencia predstavila programy UNESCO

Na snímke stály delegát SR pri UNESCO Klára Novotná, počas rozhovoru pre TASR.
Na snímke stály delegát SR pri UNESCO Klára Novotná, počas rozhovoru pre TASR. — Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa veľvyslankyne SR pri UNESCO veda a výskum nikdy nemôžu fungovať bez vzdelávania a je to aj opačne, nehovoriac o kultúre, ktorá je muliprierezová.

Smolenice 20. septembra (TASR) – Veľvyslankyňa SR pri UNESCO Klára Novotná a koordinátor programu ochrany vodných zdrojov OSN Stefan Uhlenbrook vystúpili dnes v Kongresovom centre Slovenskej akadémie vied (SAV) na úvod druhého dňa medzinárodnej konferencie Globálne megatrendy a Slovensko.

Organizátorom trojdňového podujatia je Centrum spoločenských a psychologických vied (CSaPV) SAV a Ústav krajinnej ekológie (ÚKE) SAV. Zastrešilo ho Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR v rámci Predsedníctva SR v Rade Európy.

Klára Novotná predstavila UNESCO – Organizáciu Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru. Hovorila o príležitostiach a výhodách, ktoré spolupráca s touto medzinárodnou organizáciou môže priniesť pre národné štáty a priblížila programy, ktoré UNESCO realizuje. "Veda a výskum, keďže sme na pôde SAV, nikdy nemôžu fungovať bez vzdelávania a je to aj opačne, nehovoriac o kultúre, ktorá je muliprierezová," konštatovala veľvyslankyňa SR pri UNESCO.

UNESCO dáva, ako dodala, príležitosti ľuďom na zapojenie do jeho programov, "spolieha sa na ľudí zdola". "Prišla som, aby som povzbudila našich mladých, aby začali diskutovať so svetom, aby vystúpili z nášho malého slovenského i európskeho priestoru a vstúpili do svetového. Vedecká komunita veľmi dobre vie, že prostriedky na dobré myšlienky sa vždy nájdu. Granty vo svete sa takmer ponúkajú na veľmi dobré veci a to isté sa dá cez UNESCO," dodala Novotná.

Stefan Uhlenbrook sa venoval téme vodných programov UNESCO. Poukázal na previazanosť medzi vodou a ekonomikami krajín, ich sociálnym rozvojom a zamestnanosťou. Podľa zistení tri zo štyroch pracovných miest sú naviazané na vodu, či už ide o poľnohospodárstvo, lesníctvo, výrobu energií, ale aj výrobu ocele, z toho vyplývajúci automobilový i iný priemysel a ďalšie odvetvia. Voda je aj jednou z príčin migrácie, aktuálne napríklad zo Sýrie.

Slovensko, čo sa vody týka, je podľa Uhlenbrooka, v privilegovanej pozícii, má veľa vodných zdrojov a veľa erudovaných odborníkov, zaoberajúcich sa danou problematikou. Ako dodal, dúfa, že sa podarí naštartovať spoločný interdisciplinárny projekt vo vzťahu k rieke Dunaj. "Na budúci týždeň vystúpim v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európy na tému Voda a pracovné príležitosti. Voda je jednou z tém, ktorú si Slovensko v rámci predsedania zvolilo," dodal Uhlenbrook.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…